Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

Псалми 138:1-8

Давидов псалм. 138  Ќе те фалам со сето свое срце.+ Пред други богови ќе те славам со песна.+   Ќе се поклонам кон твојот свет храм+ и ќе го фалам твоето име+ поради твојата милост*+ и поради твојата вистинољубивост.+ Зашто, својата реч+ ја направи повеличествена од своето име.+   Во денот кога те повикав, ти ме услиши,+ ми ја исполни душата со смелост и ѝ даде сила.+   Ќе те фалат, Јехова, сите земни цареви,+ зашто ќе ги чујат зборовите од твојата уста.   И ќе пеат за Јеховините патишта,+ зашто голема е славата Јеховина.+   Јехова е високо, а сепак го гледа понизниот.+ А надмениот го познава само оддалеку.+   Ако чекорам среде неволја, ти ќе ми го зачуваш животот.+ Поради гневот на твоите непријатели, ќе ја испружиш раката,+ и твојата десница ќе ме спаси.+   Јехова ќе го доврши она што го прави во моја корист.+ Јехова, твојата милост* трае довека.+ Не оставај го делото на своите раце!+

Фусноти

Или: „лојална љубов“. Види ја фуснотата за 1Мо 19:19.
Или: „лојална љубов“.