Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

Псалми 137:1-9

137  Крај вавилонските реки+ седевме+ и плачевме кога ќе се сетевме на Сион.+   На тополите+ среде Вавилон ги закачивме харфите.+   А таму нашите поробувачи бараа да пееме,+ и исмејувачите наши — да се веселиме+, велејќи ни: „Запејте ни песна сионска!“+   Како да пееме песна Јеховина+ во туѓа земја?+   Ако те заборавам тебе, Ерусалиме,+ нека заборави десницата моја сѐ што знае!   Нека ми се залепи јазикот за непцето,+ ако не се сетам на тебе,+ ако не го возвишам Ерусалим над својата најголема радост!+   Сети се,+ Јехова, на синовите на Едом+ како велеа во денот на пропаста на Ерусалим:+ „Разурнете го! Разурнете го до темел!“+   Ќерко вавилонска, која ќе бидеш опустошена,+ среќен ќе биде оној што ќе ти возврати+ онака како што постапи ти кон нас.+   Среќен ќе биде оној што ќе ги зграпчи и ќе ги разбие+ од карпа твоите деца.

Фусноти