Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 130:1-8

Песна за искачување. 130  Во голем очај те повикувам, о Јехова!+   Јехова, чуј го мојот глас!+ Твоите уши нека внимаваат на гласот на моите сесрдни молитви!+   Ако гледаш на престапите,+ о Јах,* о Јехова, кој ќе опстане?+   Зашто, во тебе е вистинското простување,+ за да се бојат од тебе.+   На твојата помош се надевам, о Јехова, душата моја се надева на неа,+ и речта твоја ја чекам.+   Душата моја го чека Јехова+ повеќе отколку стражарите утрото,+ стражарите што го чекаат утрото.+   Израел нека го чека Јехова.+ Зашто, во Јехова има милост,*+ голема моќ да откупи.+   Тој ќе го откупи Израел од сите негови престапи.+

Фусноти

Види ги фуснотата за 2Мо 15:2 и додатокот 1.
Или: „лојална љубов“. Види ја фуснотата за 1Мо 19:19.