Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 13:1-6

На управителот. Давидова песна. 13  До кога, о Јехова, ќе ме забораваш?+ Зар засекогаш?+ До кога ќе го криеш лицето од мене?+   До кога ќе се спротивставувам во душата своја и ќе носам тага во срцето свое по цел ден? До кога мојот непријател ќе се возвишува над мене?+   Погледни ме, услиши ме, о Јехова, Боже мој! Подари им сјај на моите очи+ за да не умрам,*+   за да не каже мојот непријател: „Го победив!“ За да не се радуваат моите противници затоа што се тетеравам.+   А јас имам доверба во твојата милост,*+ моето срце нека се радува поради спасението што го даваш ти.+   Ќе му пеам на Јехова, зашто е добар кон мене.+

Фусноти

Или: „за да не заспијам со смртен сон“.
Или: „лојална љубов“. Види ја фуснотата за 1Мо 19:19.