Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 129:1-8

Песна за искачување. 129  „Долго ми се противат, уште од младоста“,+ нека каже Израел,+   „долго ми се противат, уште од младоста,+ но не ме надвладеаја.+   Орачи ми ораа по грбот,+ долги бразди тргаа.“   Јехова е праведен.+ Им ги пресече јажињата на злите.+   Ќе се посрамат и ќе отстапат+ сите што го мразат Сион.+   Ќе бидат како зелена трева на покривите,+ која се суши пред да ја откорнат,+   со која жетварот не си ја полни раката,+ ниту оној што собира снопови — прегратката.   А минувачите не велеа: „Јеховинот благослов нека е над вас!+ Ве благословуваме во името на Јехова!“+

Фусноти