Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 128:1-6

Песна за искачување. 128  Среќен е секој што се бои од Јехова+ и оди по неговите патишта.+   Зашто, ќе јадеш од трудот на своите раце.+ Ќе бидеш среќен и ќе ти биде добро.+   Твојата жена ќе биде како плодна лоза+ во одаите на твојата куќа. Твоите синови ќе бидат како маслинови фиданки+ околу твојата трпеза.   Еве, така ќе биде благословен човекот+ што се бои од Јехова.+   Јехова ќе те благослови од Сион.+ Ќе го гледаш напредокот на Ерусалим во сите дни на својот живот+   и ќе ги гледаш синовите на своите синови.+ Нека има мир над Израел!+

Фусноти