Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 127:1-5

Песна за искачување. Соломонов псалм. 127  Ако Јехова не ја гради куќата,+ залудно се трудат нејзините градители.+ Ако Јехова не го чува градот,+ залудно бдеат стражарите.+   Залудно ви е да станувате рано+ и да седите до доцна+ и во мака да јадете леб.+ Зашто, тој му дава сон на оној што го сака.+   Еве, синовите се наследство од Јехова;+ плодот на утробата е награда.+   Какви што се стрелите во раката на јунакот,+ такви се синовите на младоста.+   Среќен е човекот што го наполнил+ со нив својот тул. Нема да се посрами,+ зашто тие ќе разговараат со непријателите на портата.

Фусноти