Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 126:1-6

Песна за искачување. 126  Кога Јехова ги враќаше сионските заробеници,+ бевме како во сон.+   Тогаш устата ни беше полна со смеа,+ а јазикот ни беше полн со радосни восклици.+ Тогаш се зборуваше меѓу народите:+ „Големо дело направи Јехова за нив!“+   Големо дело направи Јехова за нас.+ Затоа бевме радосни.+   Врати ги, Јехова, нашите заробеници на она што го имаа,+ како потоците на Негев!*+   Оние што сеат со солзи,+ ќе жнеат со радосен восклик.+   Оној што заминува и плаче,+ носејќи вреќа семе,+ ќе дојде и радосно ќе воскликнува,+ носејќи ги своите снопови.+

Фусноти

Или: „на југ“.