Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

Псалми 125:1-5

Песна за искачување. 125  Тие што имаат доверба во Јехова+ се како гората Сион,+ која не може да се потресе, туку стои довека.+   Како што Ерусалим го опкружуваат планини,+ така Јехова го опкружува својот народ+ отсега и довека.+   Зашто, жезолот на злобата нема да остане+ над наследството на праведниците, за праведниците да не посегнат со раката, па да направат престап.+   Јехова, направи им добро на добрите+ и на оние што имаат непорочно срце!+   А оние што застрануваат на своите расипани патишта+ Јехова ќе ги избрка заедно со злосторниците.+ Мир ќе има над Израел.+

Фусноти