Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 124:1-8

Песна за искачување. Давидов псалм. 124  „Да не беше Јехова за нас“,+ нека рече Израел,+   „да не беше Јехова за нас+ кога се кренаа луѓето против нас,+   живи ќе нѐ проголтаа+ кога се разгоре нивниот гнев кон нас.+   Водите ќе нѐ однесеа,+ потокот ќе ни ги покриеше душите.+   Нашите души ќе ги покриеја силни води.+   Нека е благословен Јехова, кој не нѐ даде+ за плен на нивните заби!+   Душата ни е како птица што избегала+ од примката на оние што ја намамиле во неа.+ Примката се скрши,+ и ние избегавме.+   Нашата помош е во името на Јехова,+ Творецот на небото и на земјата“.+

Фусноти