Префрли се на текстот

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

Select language македонски

Псалми 122:1-9

Песна за искачување. Давидов псалм. 122  Се израдував кога ми рекоа:+ „Да одиме+ во Јеховиниот дом!“+   Нашите нозе стојат+ на твоите порти, Ерусалиме.+   Ерусалим е изграден како град,+ како во едно слеан.+   Во него влегуваат племиња,+ племињата на Јах,+ според заповедта* дадена на Израел,+ за да му благодарат на Јеховиното име.+   Зашто, таму стојат судските престоли,+ престолите на Давидовиот дом.+   Молете за мирот на Ерусалим!+ Граду, оние што те сакаат ќе бидат безгрижни.+   Мир нека има внатре во твоите бедеми,+ безгрижност во твоите кули.+   Заради своите браќа и заради своите пријатели, ќе велам:+ „Мир нека владее во тебе!“+   Заради домот на Јехова, нашиот Бог,+ ќе се молам за твоето добро.+

Фусноти

Или: „опомената“. Спореди ја фуснотата за Пс 119:2.