Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 121:1-8

Песна за искачување. 121  Ќе ги подигнам очите кон планините.+ Од каде ќе добијам помош?+   Мојата помош е од Јехова,+ Творецот на небото и на земјата.+   Тој нема да дозволи ногата да ти се затетерави.+ Твојот чувар нема да дреме.+   Гледај, нема да дреме и нема да заспие тој,+ чуварот на Израел.+   Јехова ти е чувар.+ Јехова ти е сенка+ од десната страна.+   Сонцето нема да ти наштети дење,+ ниту месечината ноќе.+   Јехова ќе те чува од секоја неволја,+ ќе ја чува твојата душа.+   Јехова ќе те чува во сѐ што ќе правиш+ отсега и довека.+

Фусноти