Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 120:1-7

Песна за искачување. 120  Го повикав Јехова во својата неволја,+ и тој ме услиши.+   О Јехова, избави ми ја душата од лажливи усни,+ од лукав јазик!+   Што ќе ти се даде и што ќе ти се придаде, јазику лукав?+   Наострени стрели од силен човек,+ со вжарен јаглен од метлика.+   Тешко мене, зашто како странец живеам во Месех,+ живеам покрај кидарските шатори.+   Предолго живее мојата душа со оние што го мразат мирот.+   Јас сакам мир,+ но штом ќе проговорам, тие сакаат војна.+

Фусноти