Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 116:1-19

116  Љубов се буди во мене, зашто Јехова го слуша+ мојот глас, моите сесрдни молби.+   Зашто, го наведна своето уво кон мене;+ ќе го повикувам+ во сите мои денови.   Ме обвиткаа јажињата на смртта,+ ме снајдоа маки гробни.*+ Јад и тага ме обземаат.+   Но го повикав името на Јехова:+ „О Јехова, избави ја мојата душа!“+   Јехова е милостив и праведен,+ нашиот Бог е милосрден.+   Јехова ги чува незлобните.*+ Бев беден — и ме спаси.+   Врати се во својот мир, душо моја,+ зашто Јехова ти направи добро!+   Ти ја спаси мојата душа од смртта,+ моето око од солзи, мојата нога од спрепнување.+   Ќе му служам на Јехова* во земјата на живите.+ 10  Верував,+ па зборував.+ Бев во тешка неволја. 11  Кога бев збунет, реков:+ „Секој човек е лажливец“.+ 12  Со што да му возвратам на Јехова+ за сите добра што ми ги направи?+ 13  Ќе ја земам чашата на спасението+ и ќе го повикам името Јеховино.+ 14  Ќе му ги исполнам на Јехова своите завети,+ пред целиот негов народ. 15  Скапоцена е во очите на Јехова смртта на оние што му се лојални.+ 16  О Јехова,+ јас сум твојот слуга.+ Твој слуга сум, син на твојата робинка.+ Ти ги скрши моите окови.+ 17  Тебе ќе ти принесувам жртви благодарници,+ името на Јехова ќе го повикувам.+ 18  Ќе му ги исполнам на Јехова своите завети,+ пред целиот негов народ,+ 19  во дворовите на Јеховиниот дом,+ сред тебе, Ерусалиме.+ Фалете го Јах!+

Фусноти

Буквално: „на шеолот“.
Или: „неискусните“.
Буквално: „Ќе одам пред Јехова“.