Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 115:1-18

115  Не нам, Јехова, не нам,+ туку на своето име дај му слава+ според својата милост,* според својата вистинољубивост!+   Зошто да велат народите:+ „Каде е нивниот Бог?“+   Нашиот Бог е на небесата;+ сѐ што сакал да направи — направил.+   Нивните идоли се сребро и злато,+ дело на рацете на земен човек.+   Уста имаат, но не зборуваат,+ очи имаат, но не гледаат,+   уши имаат, но не слушаат.+ Нос имаат, но не мирисаат.+   Раце имаат, но не допираат.+ Нозе имаат, но не одат;+ не пуштаат глас од грлото свое.+   Оние што ги прават, ќе станат како нив,+ сите што имаат доверба во нив.+   Израеле, имај доверба во Јехова!+ Тој е твојата помош и твојот штит.+ 10  Доме Аронов, имај доверба во Јехова!+ Тој е твојата помош и твојот штит.+ 11  Вие што се боите од Јехова, имајте доверба во Јехова!+ Тој е вашата помош и вашиот штит.+ 12  Јехова се сети на нас; тој ќе благослови,+ ќе го благослови домот Израелов,+ ќе го благослови домот Аронов.+ 13  Ќе ги благослови оние што се бојат од Јехова,+ и малите и големите.+ 14  Јехова ќе ве умножи,+ вас и вашите синови.+ 15  Вие сте благословени од Јехова,+ Творецот на небото и на земјата.+ 16  Небесата му припаѓаат на Јехова,+ а земјата им ја дал на синовите човечки.+ 17  Мртвите не го фалат Јах,+ никој од оние што во тишината слегуваат.+ 18  А ние ќе го благословуваме Јах+ отсега и довека.+ Фалете го Јах!+

Фусноти

Или: „лојална љубов“. Види ја фуснотата за 1Мо 19:19.