Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 110:1-7

Давидов псалм. Песна. 110  Јехова му рече на мојот Господар:+ „Седи од мојата десна страна+ додека не ги положам твоите непријатели за подножје на твоите нозе!“+   Јехова од Сион+ ќе ти ја подаде палката+ на твојата сила и ќе рече: „Оди меѓу своите непријатели и покори ги!“+   Твојот народ+ спремно ќе се понуди+ во денот кога ќе ја поведеш во војна својата војска.+ Украсени со светост,+ од утробата на зората, покрај тебе се твоите млади воини, кои се како капките роса.+   Јехова се заколна,+ и нема да зажали:+ „Ти ќе бидеш довека свештеник+ сличен на Мелхиседек!“+   Јехова ти е од десната страна+ и ќе ги сотре царевите во денот на гневот свој.+   Ќе изврши пресуда над народите;+ сѐ ќе наполни со трупови.+ Ќе го сотре поглаварот на една густо населена земја.+   Ќе пие од потокот+ на патот. Затоа високо ќе ја крене главата.+

Фусноти