Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 108:1-13

Псалм. Давидова песна. 108  Моето срце е постојано, о Боже.+ Ќе пеам и ќе те фалам со песна.+ Мојата слава ќе ти пее и со песна ќе те фали.+   Разбуди се, псалтиру! И ти, харфо!+ Ќе ја разбудам зората!+   Ќе те фалам меѓу народите, Јехова,+ и со песна ќе те фалам меѓу племињата.+   Зашто, твојата милост* е голема до небото,+ твојата вистинољубивост до облаците.+   Возвиши се над небесата, Боже,+ и твојата слава нека биде над целата земја!+   За да бидат избавени оние што ги сакаш,+ спаси нѐ со твојата десница и услиши ја мојата молба!+   Бог рече во својата светост:+ „Ќе воскликнувам, ќе го дадам Сихем+ во наследство,+ ќе ја измерам рамницата Сокот.+   Галад+ е мој, Манасија+ е мој, а Ефрем е тврдината на мојот поглавар;+ Јуда е мојата заповедничка палка.+   Моав+ ми е сад во кој ќе си ги измијам нозете.+ На Едом+ ќе ја фрлам својата сандала.+ Над Филистеја+ ќе воскликнувам победнички“.+ 10  Кој ќе ме доведе до утврдениот град?+ Кој ќе ме води дури до Едом?+ 11  Зар нема ти, Боже, кој нѐ отфрлаше досега+ и не одеше со нашите војски, иако си наш Бог?+ 12  Помогни ни во неволја,+ зашто залудно е да се надеваме на спасение од земен човек!+ 13  Од Бог ќе добиеме сила,+ тој ќе ги згази нашите противници.+

Фусноти

Или: „лојална љубов“. Види ја фуснотата за 1Мо 19:19.