Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Псалми 100:1-5

Песна на благодарност.+ 100  Воскликнувајте му победнички на Јехова, сите луѓе на земјата!+   Служете му на Јехова со веселба!+ Дојдете пред него со радосен восклик!+   Знајте дека Јехова е Бог.+ Тој нѐ направи, а не ние самите.+ Ние сме негов народ и овци на неговото пасиште.+   Влезете со благодарност низ неговите порти,+ со фалба во неговите дворови!+ Благодарете му, благословувајте го неговото име!+   Зашто, Јехова е добар,+ неговата милост* трае довека+ и неговата верност од поколение во поколение.+

Фусноти

Или: „лојална љубов“. Види ја фуснотата за 1Мо 19:19.