Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Префрли се на содржината

Јеховини сведоци

македонски

Онлајн Библија | СВЕТО ПИСМО - ПРЕВОД НОВ СВЕТ

Естира 10:1-3

10  Цар Ахасвер им одреди на земјите и на морските острови+ присилна работа.+  А сите негови силни дела, неговата моќ и подробниот извештај за високата положба на Мардохеј,+ на која царот го возвиши,+ не е ли сето тоа запишано во летописите+ на медиските и персиските цареви?+  Зашто, Евреинот Мардохеј беше прв до цар+ Ахасвер и многу уважен меѓу Евреите, и стекна признание од мноштвото свои браќа со тоа што работеше за доброто на својот народ и го зборуваше она што придонесуваше за мирот+ на сите нивни потомци.

Фусноти