Префрли се на текстот

Префрли се на споредното мени

Јеховини сведоци

македонски

БИБЛИСКИ СТРИПОВИ

Библиски стрип

Лот и неговото семејство

Прочитај нешто за Лот, за неговата жена и ќерки, како и за уништувањето на Содом и Гомор. Прочитај го овој стрип на електронски уред или отпечати го.

ОД ИСТАТА РУБРИКА

Јехова е Бог што простува

Цар Манасија се занимавал со магија, им се клањал на лажни богови и убивал невини луѓе. Сепак, Јехова му простил. Што учиме за простувањето од оваа приказна?

Јехова му дава мудрост на Соломон

Соломон бил најмудриот цар на Земјата. Како станал толку мудар? Какви грешки направил подоцна во животот?

Авраам станува Божји пријател

Бог го сметал Авраам за свој пријател. Како можеме и ние да станеме Божји пријатели?