14. LEKCE

Které školy mohou průkopníci navštěvovat?

Které školy mohou průkopníci navštěvovat?

Spojené státy

Škola Gilead, Patterson ve státě New York

Panama

Vzdělávání založené na Bibli je pro svědky Jehovovy typické už dlouhou dobu. Ti, kdo věnují hodně času kazatelské činnosti, mohou navštěvovat školy, které jim pomohou sloužit Bohu ještě lépe. (2. Timoteovi 4:5)

Průkopnická škola. Ke konci prvního roku pravidelné průkopnické služby je průkopník pozván do školy, která trvá šest dní a většinou se koná v blízkém sále Království. Škola mu má pomoci, aby upevnil vztah k Jehovovi, zlepšil se v kázání a vyučování a věrně sloužil dál.

Škola pro zvěstovatele Království. Tato dvouměsíční škola je určená zkušeným průkopníkům – svobodným bratrům a sestrám a manželským párům ve věku od 23 do 65 let, kteří jsou ochotní odstěhovat se tam, kde budou víc zapotřebí. Svým postojem „Tady jsem! Pošli mě“ napodobují toho největšího zvěstovatele Království, Ježíše Krista. (Izajáš 6:8; Jan 7:29) Pokud se přestěhují daleko od domova, musí se někdy přizpůsobit nižší životní úrovni. Kultura, podnebí a místní kuchyně mohou být úplně jiné, než na co byli zvyklí. Někdy se dokonce musí naučit nový jazyk. Škola jim pomáhá zlepšit jednak křesťanské vlastnosti, které budou ve svém novém působišti potřebovat, a jednak schopnosti, díky kterým je může Jehova a jeho organizace ještě víc používat.

Biblická škola Strážné věže Gilead. Hebrejské slovo „Gilead“ znamená „hromada [na] svědectví“. Od založení této školy v roce 1943 bylo vysláno více než 8 000 misionářů, aby vydávali mocné svědectví „až na nejzazší konec země“. (Skutky 13:47) Například když první absolventi přijeli do Peru, nebyl tam žádný sbor, ale dnes jich je tam hodně přes 1 000. A když misionáři začali kázat v Japonsku, nebylo v této zemi ani deset svědků. Dnes jich je přes 200 000. Do tohoto pětiměsíčního kurzu, ve kterém se do hloubky studuje Boží Slovo, jsou zváni zvláštní průkopníci, pracovníci poboček, krajští dozorci a ti, kdo mají status misionáře, ale Gilead ještě neabsolvovali. Po tomto intenzivním školení jsou připraveni, aby pomáhali upevňovat a posilovat naši celosvětovou organizaci.

  • Co je cílem průkopnické školy?

  • Kdo se může přihlásit do školy pro zvěstovatele Království?