Salta al contingut

Salta a l'índex

Testimonis de Jehovà

Selecciona un idioma català

 ARTICLES DE PORTADA | SERVEIX DE RES ORAR?

Déu vol que li orem

Déu vol que li orem

Déu ens ofereix la seva amistat

Els amics es comuniquen per mantenir una bona amistat. De la mateixa manera, Déu ens convida a parlar amb ell i ens obre la porta a una amistat íntima. Ell ens diu: «M’invocareu, i vindreu a pregar-me, i jo us escoltaré» (Jeremies 29:12). A mesura que parlis amb Déu, et sentiràs més unit a ell i veuràs com s’apropa a tu (Jaume 4:8). La Bíblia ens garanteix que «Jahveh és a prop de tots els qui l’invoquen» (Salm 145:18). Com més li orem, més forta serà la nostra amistat.

«Jahveh és a prop de tots els qui l’invoquen» (Salm 145:18)

Déu ens vol ajudar

Jesús va dir: «Quin home hi ha entre vosaltres que si el seu fill li demana pa, li donarà potser una pedra? I si li demana un peix, li donarà potser una serp? Doncs si vosaltres [...] sabeu donar coses bones als vostres fills, com més el vostre Pare que és en els cels donarà coses bones als qui li demanin!» (Mateu 7:9-11). I així és, Déu desitja que li oris perquè es preocupa de tu i et vol ajudar (1 Pere 5:7). Fins i tot t’anima que li expliquis els teus problemes. La Bíblia diu: «No us desficieu per res, sinó feu conèixer a Déu en tot moment les vostres peticions amb la pregària i la súplica, amb accions de gràcies» (Filipencs 4:6).

Tenim una necessitat espiritual

Experts en la naturalesa humana han notat que centenars de milions de persones senten la necessitat d’orar, inclosos alguns ateus i agnòstics. * Això confirma el fet que els humans van ser creats amb una necessitat espiritual. Jesús va dir: «No sols de pa viurà l’home, sinó de tota paraula que surt de la boca de Déu» (Mateu 4:4). Una manera de satisfer aquesta necessitat és comunicar-nos regularment amb Déu.

Quins beneficis obtindrem si acceptem la invitació d’orar a Déu?

^ § 8 Segons una enquesta realitzada el 2012 pel Centre d’Investigació Pew, l’11% d’ateus/agnòstics dels Estats Units ora com a mínim una vegada al mes.