ВЪПРОСИ НА МЛАДИТЕ ХОРА

Как да се разбирам с учителя си?

български
Как да се разбирам с учителя си?
https://cms-imgp.jw-cdn.org/img/p/500600108/univ/art/500600108_univ_sqr_xl.jpg
ijwyp статия 106

ВЪПРОСИ НА МЛАДИТЕ ХОРА

Как да се разбирам с учителя си?

Как да се разбирам с учителя си?

 Учители-мъчители

 Рано или късно почти всеки ученик ще се сблъска с учител, който изглежда несправедлив, прекалено взискателен или просто груб.

  •   Луис, който е на 21, си спомня: „Имах една госпожа, която редовно псуваше и ни унижаваше. Скоро щеше да се пенсионира и може би заради това не се притесняваше, че може да я уволнят“.

  •   Мелани, която е на 25, споделя, че учителката ѝ се отнасяла особено несправедливо към нея: „Оправданието ѝ беше, че религията ми не е от най-разпространените. Каза ми, че трябва да свиквам хората да се държат така с мен“.

 Ако ти е трудно да се разбираш с учителя си, това не означава, че нямаш друг избор, освен да се мъчиш цяла учебна година. Защо не опиташ следните предложения?

 Как да се справиш

  •   Адаптирай се. Всеки учител изисква различни неща от учениците си. Опитай се да разбереш какво очаква учителят ти от теб и се старай да го правиш.

     Библейски принцип: „Мъдрият ще слуша и ще приеме повече наставления“. (Притчи 1:5)

     „Осъзнах, че трябва да се адаптирам към изискванията на учителката ми, затова се стараех да правя нещата както тя искаше. Така ми беше по-лесно да се разбирам с нея.“ (Кристофър)

  •   Проявявай уважение. Говори любезно с учителя си. Никога не бъди груб, дори да смяташ, че си го заслужава. Помни, че говориш с учител, а не със свой връстник.

     Библейски принцип: „Нека думите ви винаги да са приятни, като добре овкусена храна. Така ще можете да отговорите на всеки“. (Колосяни 4:6)

     „Учителите невинаги получават от учениците уважението, което заслужават. Затова, ако се стараеш да уважаваш учителите си, това може да подобри тяхното отношение към теб.“ (Сиара)

  •   Проявявай разбиране. Учителите също са хора. И те имат проблеми и притеснения. Затова недей да си правиш прибързани заключения, че учителят ти е гаден или те мрази.

     Библейски принцип: „Всички често грешим“. (Яков 3:2)

     „На учителите хич не им е лесно. Не мога да си представя какво е да се опитваш да укротиш всички тези деца и същевременно да ги научиш на нещо. Затова винаги се стараех да не създавам главоболия на госпожата и да ѝ улесня работата.“ (Алексис)

  •   Говори с родителите си. Родителите ти много те обичат и искат да се справяш добре в училище. Техните съвети могат да ти помогнат да се разбираш по-добре с учителя си.

     Библейски принцип: „Където няма доверен разговор, намеренията се осуетяват“. (Притчи 15:22)

     „Родителите имат много повече опит в разрешаването на проблемите от младите. Затова се вслушвай в съветите им, за да имаш успех.“ (Оливия)

 Говори с учителя си

 В някои случаи може да се наложи да обсъдиш проблема директно с учителя си. Ако се притесняваш, помни, че целта ти не е да спорите, а просто да разговаряте. Може да се изненадаш колко спокойно и приятно ще протече разговора.

 Библейски принцип: „Да правим всичко възможно да допринасяме за мира“. (Римляни 14:19)

 „Ако изглежда, че учителят се отнася лошо само с теб, го попитай дали си го ядосал с нещо. Отговорът му може да ти покаже къде можеш да се подобриш.“ (Джулиана)

 „Ще е най-добре преди или след часа да обясниш на учителя си спокойно и насаме как се чувстваш. Вероятно той ще е разумен и ще оцени начина, по който си подходил към проблема.“ (Бенджамин)

 ДЕЙСТВИТЕЛЕН СЛУЧАЙ

 „Получавах лоши оценки и госпожата не правеше нищо по въпроса. Направо ми се искаше да напусна училище заради нея.

 Отидох да се посъветвам с един учител и той ми каза: „Тя не те познава и ти също не я познаваш. Трябва да ѝ кажеш, че ти е трудно. В крайна сметка може да помогнеш и на други ученици, които се притесняват да говорят с нея“.

 Изобщо не ми се искаше да говоря с нея! Но помислих върху думите му и беше прав. Ако исках нещо да се промени, трябваше да предприема действия.

 Така че на следващия ден отидох при госпожата и с уважение ѝ казах, че ценя нейните часове и искам да извличам максимална полза от тях, но ми е трудно и не знам какво да правя. Тя ми даде някои съвети и дори ми предложи да ми помогне след часовете или по имейл.

 Много се изненадах! След този разговор отношенията ни се подобриха и ми стана по-лесно в училище.“ (Мария)

 Предложение: Ако ти е трудно да се разбираш с някой учител, гледай на това като на подготовка за живота като възрастен. Кейти, която е на 22, казва: „Когато завършиш, най-вероятно ще срещаш хора на отговорни позиции, които не са толкова учтиви. Ако сега се научиш да се разбираш с учителя си, в бъдеще ще ти е по-лесно да се разбираш с хора, които имат труден характер“.